2018. február 1., csütörtök

"Ez nem a vég. Nem is a vég kezdete. De talán ez a kezdet vége.” (Sir Winston Churchill)

The Darkest Hour (2017)



A történelmi-életrajzi filmek kedvelői  most biztosan nem csalódnak, ha megnézik „A legsötétebb óra” című brit filmet – amely több szempontból is figyelemre méltó. Visszaviszi a nézőt 1940 májusába, amikor Nagy Britannia ott áll a háború küszöbén, másrészt bebizonyítja, hogy a XX. század egyik legnagyobb európai politikusának, Sir Winston Churchillnek (1874-1965) kiváló tulajdonságai mögött - rendkívüli kitartás, tehetség, akaraterő, remek humorérzék - ott lapul a bizonytalansággal, félelmekkel teli személyiség.

1940 májusában a náci Németország Lengyelország lerohanása után megszállja Belgiumot, Hollandiát, így a béketárgyalások szükségességét valló Chamberlain ( Ronald Pickup) megbukik, utódja Churchill (Gary Oldman) lesz, aki már előzőleg is minden követ megmozgatott Chamberlain megbékéltetési politikája ellen. Miniszterelnöki kinevezésével számos támogatóját elveszti, új ellenségeket is szerez, hívei viszont töretlenül hiszik, hogy nem a béketárgyalások, hanem a harc lesz Anglia útja a függetlenség megtartásához.

Churchill alapvetően konzervatív politikus volt, de hosszú pályafutása során néhányszor a liberális párt színeiben viselt tisztségeket, (1904-1906), majd a ’20-as évek végére ismét a konzervatívok vezére lesz. Volt kereskedelmi, hadügy-, és pénzügyminiszter, illetve tengerészeti miniszter is. Hitler hatalomra kerülése után világosan látta, hogy a német fegyverkezés ellen a béketárgyalások sehová sem vezetnek.
Egész életére jellemző volt a kitartás, amit mindig is hangoztatott -  „Never, never, never, never give up!” – azaz, "Soha, soha, soha, soha ne add fel!”  

A film középpontjában az a dilemma áll, hogy kezdjen-e Anglia tárgyalásokat Hitlerrel, vagy indítsa meg élet-halál harcát (amit 1941 júniusáig Nagy Britannia gyakorlatilag egyedül vívott). A felelősség óriási, és még ott van az a 300 ezer brit katona, akiket Dunkerque-nél a francia szövetséges haderő egy részével bekerítettek a németek.

Churchill sebezhetőségét kiemelik azok a lelki vívódások, amelyek a végső döntés meghozatalához vezetnek, hiszen a miniszterelnök közvetlen környezete, saját pártja, az ellenzék, és maga a király, VI. György (Ben Mendelsohn) is kételkedik, hogy ebben a pattanásig feszült háborús helyzetben ő a megfelelő választás. Nagy-Britannia a XIX. század második felétől a XX. század elejéig a „splendid isolation”-elvét vallotta, az európai erőviszonyok tekintetében mindig ők tartották az egyensúlyt, így számukra a függetlenség megtartása létkérdéssé vált.

Oldman Churchill ábrázolása erőteljesen különbözik attól a képtől, amely az idők során az emberekben kialakult a politikusról. Nem igazán elszánt és nem is tántoríthatatlan. Nem nyűgös, és nem is goromba fráter. Inkább szellemes, művelt, romantikus, hajlamos a csipkelődésre, ugyanakkor hirtelen haragú és sokszor küzd önbizalomhiánnyal. És persze, imádja az alkoholtartalmú italokat …  „Meg kell mondanom, hogy számomra szent szabályok írják elő a szivarozás és az alkoholfogyasztás szertartását – minden étkezés előtt, után és – ha úgy adódik – a köztük lévő intervallumokban.”

A főszerepet alakító Gary Oldman ismét bebizonyította, hogy nemcsak félnótás idiótákat, pszichopata őrülteket tud hitelesen megjeleníteni. Nem a maszk játszik, amit hat órán keresztül raktak fel rá a sminkesek, hanem ő maga. (A forgatások alatt legalább 200 órát töltött a színész a speciális arcprotézis felvételével, és több mint 400 szivart füstölt el).

A film jellegzetessége, hogy a címéhez méltóan végig sötét tónusú képi világot tár a nézők elé, (London utcái, a király lakosztálya, a háborús Kabinet ülései, a Lordok háza, a földalatti jelenetek). Hiányzik a speciális effektek tömege, így a film nem túl látványos, de mégis szép. Inkább az emberi érzéseket, a háborús helyzethez való viszonyulást, a félelmet, a harcra való felkészülés lélektanát érzékelteti.

Aki tartalmas szórakozásra vágyik, az mindenképpen töltsön el két órát valamelyik moziban – Churchill társaságában.

„Kész vagyok a Teremtővel való találkozásra. Hogy a Teremtő is felkészült-e erre a megpróbáltatásra, az más kérdés.”                                                                         (Sir Winston Churchill)


(fotó: Daily Mail Online)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

"...Mark Knopfler még mindig óriási hatással van rám..." - mit szeret hallgatni a Pink Floyd gitárosa

Mostanában elég sokat lehet olvasni - főként a külföldi sajtóban - olyan interjúkat, cikkeket, amikor a kortárs művészek egymás munkásságát ...