2023. május 13., szombat

Hóviharos koncert némi nézeteltéréssel

Részletek John Illsley: My life in Dire Straits című 2021. novemberében megjelent könyvéből – a zenekar  1979. február 18-i brémai fellépésének viszontagságairól 

Azon a kemény télen, amely az 1963-as nagy fagy óta a leghidegebb volt, Németországot vastag hólepel borította, és a hó sűrűn hullott, amikor északra készültünk az utolsó fellépésünkre, az iparváros Bréma folyami kikötőjébe. Kölnben azzal szembesültünk, hogy Németországban emberemlékezet óta a legsúlyosabb hóvihar tombolt, így sok utat lezártak, köztük néhány főútvonalat is.

Úgy tűnt, hogy a koncert elmarad, de mi elhatároztuk, hogy játszani fogunk, mert nem akartunk csalódást okozni annak a két és fél ezer rajongónak, akik jegyet váltottak. Hatalmas közönséget jelentett számunkra. Úgy tűnt, hogy a vonatok még közlekedtek – hóekékkel voltak felszerelve –, ezért úgy döntöttünk, hogy megpróbálunk eljutni a helyszínre, és az egész zenekar segített Pete Murdoch-nak, Chas Herington-nak és Pete Granger-nek, a hangmérnöknek felpakolni a felszerelést a vasúti kocsikba. Amikor megérkeztünk Brémába, az állomás előtt olyan vastagon állt a hó, hogy a parkoló autókból semmit sem lehetett látni, és mivel az utak járhatatlanok voltak, a kihalt utcákon keresztül gyalog mentünk a szállodába.

A Stadthalle igazgatója, aki megdöbbenve és ugyanakkor örömmel tapasztalta, hogy egyáltalán megpróbáltunk eljönni, a helyi rádióban adott ki egy közleményt, hogy a koncertet megtartják. A helyszín nagy volt, és eredetileg úgy tervezték, hogy a hátsó részét majd egy függönnyel leválasztják, de a jegyek folyamatosan fogytak, és amikor odaértünk, már ötezer fős teltház várt minket.

A "Down To The Waterline"-nal kezdtünk, és rögtön észrevettük, hogy Dave játszik, de a gitárjából nem jött hang. Láttam, hogy Pete Murdoch felkúszott a színpadra, és feljebb kapcsolta az erősítőjét. A dal végén láttam, hogy Dave az erősítő gombjaival babrál, de amikor a "Six Blade Knife" következett, megint nem lehetett hallani Dave-et. Ránéztem és némi homlokráncolással kíváncsiskodva tátogtam felé: "Mi a probléma?" Bármi is volt, úgy tűnt, hogy megoldódott, de a műsor vége felé újabb kavarodás történt, amikor belekezdtünk a "Where Do You Think You're Going?" című dalba, ami egyre gyorsul és erősödik. De ahogy vége felé értünk, úgy éreztem, hogy lelassul, akár egy nagy sebességű vonat, ami az állomáshoz közeledik. A dobos kontrollálja a sebességet, de amikor Markkal visszanéztünk rá, Pick a másik irányba bámult. A dal természetellenesen lassú tempóban hömpölygött a végére, és amikor Markkal újra Pick felé fordultunk, és arckifejezésünkkel érdeklődtünk, hogy mi a fenét csinál, ő nem vett rólunk tudomást, és a saját tempójában folytatta.



Mindezek után nagyon feszült volt a hangulat az öltözőben. Minden együttesben akadnak súrlódások és viták. Ez elkerülhetetlen egy ötletgazdag vállalkozásban, különösen az élő fellépések nyomása alatt, amikor estéről estére próbáljuk meg jól csinálni. A nézetkülönbség és a vita egészséges bizonyos határokon belül, de attól függ, hogy mi az oka a feszültségnek. Egyenesen belevágtunk egy eléggé heves utójátékba, amit Pick úgy reagált le, hogy fogalma sincs, miről beszélünk, ő jól érezte a ritmust és ennek megfelelően játszotta. Aztán bejött Pete Granger, a vezető hangmérnök, aki teljesen berágott Dave-re. A rossz hangzás rossz fényt vetett rá, ezért valószínűleg joggal aggódott, hogy azt hittük, valahogy ő szúrta el. Volt egy kis balhé, Dave azt állította, hogy nem tetszik neki az erősítőből érkező hang, mire Pete azt mondta:

-       Honnan tudod? Kurvára nem hallottad, így nem tudhatod, hogyan szólt!!

Pete elég közvetlen tudott lenni. Hamarosan elfelejtettük – vagy legalábbis jegeltük – és a mély havon keresztül visszasétáltunk a szállodába, mert közel és távol se autó, se taxi nem volt, megittunk néhány sört, és összepakoltuk a csomagjainkat, készen arra, hogy reggel hazainduljunk. Bréma hatalmas előrelépés volt a zenekar számára, a fejlődésünk meghatározó pillanata, ötezer ember előtt játszani, akik mindannyian megküzdöttek a súlyos hóviharral, hogy eljöjjenek és megnézzenek minket.

A média is nagy érdeklődést mutatott irántunk, aminek nagy része elkerülhetetlenül Mark felé fordult. Az autogramvadászokat illetően is itt szereztük első tapasztalatainkat. Itt-ott már aláírtunk néhányat, de Brémában egy egész farkasfalka vett körül bennünket, akik tollakat és jegyzettömböket szorongattak, majd az orrunk alá nyomták őket. Az autogramvadászat, mint később kiderült, Németországban afféle nemzeti sport volt, így közel sem volt olyan fárasztó, mint amilyennek abban a pillanatban éreztük volna. Még ma, negyven év elteltével is hetente körülbelül egy tucat autogramkérő küldeményt kapok postán, és ezek közül néhányon általában német bélyegző van.

A hóviharhoz hasonlóan ez a hatalmas népszerűség-növekedés is a semmiből jött, és egyfajta sokk volt számunkra. Azzal szembesültünk, hogy a siker kaotikus örvényébe léptünk. A nyomás fokozódott, de bár még csak most kezdődött,  egyértelműen érezhető volt. Azzal, hogy Pick lelassította a tempót, talán ezzel azt üzente, hogy némi kontrollt akar, némi befolyást akar gyakorolni. Bréma megmutatta, hogy mindnyájunknak azonos oldalon kell állnunk, mondhatni, ugyanarról a lapról kell énekelnünk, különben az előadás zátonyra fut. Ami Dave-et illeti, nem lehetett tudni, hogy mit játszik. Furcsa volt. Egy hatalmas koncert közepén kikapcsolni a saját hangját, nagyon furcsa dolog volt, és az, hogy így kiiktatta magát, mindnyájunkra visszahatott.

Visszatérve Londonba az Államokba történő utazás előkészítése túlságosan lefoglalt minket ahhoz, hogy tovább gondolkodjunk rajta, de Bréma volt a vészcsengő. Onnantól kezdve minden másképp alakult. Az ötezer fős közönség zajos lármájában tisztán és érthetően hangzott el egy kérdés: most, hogy sikereket értünk el, megvan-e bennünk az akarat és az összetartás ahhoz, hogy mindezt kezelni tudjuk? Ez hamarosan kiderült. Az Államok volt a következő napirendi pontunk, amit már mind nagyon vártunk. Mind a "Sultans", mind a bemutatkozó album komoly sikereket ért el ott is.

(forrás: John Illsley: My life in Dire Straits - Penguin Books - London, 2021)


 

2023. május 11., csütörtök

Néha kell egy kis időutazás

Mark Knopfler felejthetetlen koncertje 1996. május 9-én a leeds-i Town and Country Club-ban


Időnként bevésődik emlékezetünkbe egy-egy koncert, amely a ragyogó zenei élmény és a szubjektív nosztalgia időkapszulájaként szolgál. Ezért nekünk is érdemes elindulunk visszafelé az időben, egészen 1996. május 9. napjáig. Akkoriban lépett színpadra Mark és zenekara a történelmi múlttal is rendelkező leeds-i Town and Country Clubban. 

A nyugat-yorkshire-i város, Leeds, jelentős szerepet játszott Mark életében jóval azelőtt, hogy neves muzsikussá vált volna. A 60’-as évek végén a  Yorkshire Evening Post fiatal riportereként Mark értékes időt töltött ebben a nyüzsgő városban, tökéletesítve tudását, elmerült annak gazdag kultúrájában – és nem mellesleg életre szóló zenészbarátságokat is kötött.

1996. május 9-én a Town and Country Club-ban tartott koncert egyfajta hazatérést is jelentett számára. Visszatért arra a helyre, amely személyiségére és zenei pályájára jelentős hatással bírt.

A koncert csütörtökre esett, a Town and Country Club bejárata 19:00-kor kinyílt, így a közönségnek elegendő ideje volt helyet foglalni és hangulatba jönni. S amint az óra fél nyolcat ütött, a gitáros zenekara kíséretében megjelent a színpadon, készen állva arra, hogy előadásukkal elbűvöljék a közönséget. Miközben a hallgatóság tapsviharban tört ki, a színpadon állók egyre jobban belelendültek a rock, a folk és a blues elemeit szinte egyenlő arányban tartalmazó, de rendkívül lélekemelő összeállításba. Közönségüket már az első hangoktól kezdve magukkal ragadták, kollektív energiájuk betöltötte az egész színpadot. Mindegyik dal Mark zseniális dalszövegírói képességéről tanúskodott, zenekara pedig kifogástalan hangszereléssel állt mellette, amely a dallamok és a szívhez szóló szövegek tökéletes harmóniáját eredményezte.

Azóta hosszú évek teltek el, de Knopfler Town and Country Club-beli koncertjének emlékei még mindig ott vannak azoknak az emlékezetében, akik olyan szerencsések voltak, hogy részt vehettek rajta. Egyesek számára talán nem jelentett mást, mint egy a hírnév küszöbét már régóta átlépő sztár előadása, de a többség átérezte azt a nosztalgiát, amely a zenészt a városhoz fűzte. A koncert sokféle rajongót hozott össze, akiket egyesített a Mark zenéje iránti szeretet és az a közös élmény, hogy valami igazán különlegesnek lehettek részesei.

(ismeretlen szerző)

 

forrás:

https://direstraitsblog.com/blog/retro-article-mark-knopflers-unforgettable-concert-at-the-town-and-country-club-in-leeds-may-9th-1996/

 

A koncerten elhangzott dalok listája

 

Darling pretty
Walk of life
Imelda
The bug
Rüdiger
Je suis désolé
Calling Elvis
Last exit to Brooklyn
Romeo and Juliet
Sultans of swing
Done with Bonaparte
A night in summer long ago
Father and son
Golden heart
Cannibals
Telegraph road
Brothers in arms
Money for nothing
The Long Highway
Going home (Local Hero)

 

Nesze semmi - fogjuk meg jól?

A kiadatlan Dire Straits-felvételek rejtélye – Tény vagy fikció?

A Dire Straits, a legendás Mark Knopfler vezette ikonikus rock-zenekar évtizedek óta rabul ejti a közönséget egyedi hangzásával és időtálló slágereivel.

Zach Elmquist, a zenekar lelkes követője és rajongója nemrégiben tett kijelentésével borzolta a kedélyeket, amikor is állítása szerint Hal Lindes, a zenekar egykori gitárosa felfedte egy olyan páncélterem, vagy széf létezését, amely a banda kiadatlan felvételeit tartalmazza, ezek közül 22 dal a „Love Over Gold” album készítésénél keletkezett.

„Hal Lindes állítása szerint a Dire Straits 'Love Over Gold' felvételeinek 22 kiadatlan száma van elhelyezve egy trezorban, illetve még sok egyéb más felvétel a többi lemezekről is.” 

Ez a kinyilatkoztatás arra késztette a rajongókat, hogy elgondolkodjanak a fenti állítások hitelességén, a felfedezésre váró zenei kincsesbánya létezésének valódiságán. Ezen blog-bejegyzés próbálta feltárni a valós tényeket, de a feltételezéseken túl nem jutott tovább. 










Hal Lindes és a Dire Straits

Mielőtt belemerülnénk Zach érdekes kijelentésébe, elengedhetetlen, hogy megemlítsük Hal Lindes és a Dire Straits kapcsolatát. Hal 1980-ban csatlakozott a zenekarhoz, és 1985-ig, (1984-ben, a Brothers In Arms felvételei alatt távozott az együttesből - LK.) a zenekar történetének jelentős időszakáig tagja maradt.

A „Making Movies” és a „Love Over Gold” lemezeken való közreműködése különleges ízt vegyített a zenekar hangzásába és kiszélesítette zenei látókörüket. Ezt az összefüggést szem előtt tartva értékelhetjük Hal szavainak súlyát. Noha ezeknek az állításoknak a hitelessége továbbra is bizonytalan, ez a lehetőség már önmagában is izgalmat kelt világszerte a rajongók körében.

Spekuláció és a mögöttes óhaj

Felmerültek olyan találgatások is, hogy a zenekari tagok hagytak hátra valamiféle zenei  végrendeletet, amely kikötötte ezen rejtett kincsek egy meghatározott idő elteltével – például 30-50 év –  történő kiadását.

Vagy akár lehetséges az is, hogy a banda szándékosan titokban tartotta ezeket a felvételeket, és várta a tökéletes pillanatot, hogy megossza őket odaadó rajongóival? Bár egyik elmélet alátámasztására sincs konkrét bizonyíték, maga a puszta elképzelés táplálja a várakozást és a reményt, hogy feltárják azokat kincset érő szövegeket és dallamokat, amelyek újradefiniálhatják a Dire Straits zenei örökségét.



A rejtély kiderítésre vár

Alapvető fontosságú, hogy Zach kijelentését és Hal Lindes állítólagos nyilatkozatát egészséges távolságból közelítsük meg. Bár az állítást nem ellenőrizték, így rejtély övezi az esetleges rejtett nyomokat.

Rajongóként mindenki maga elmélkedhet az információ valódiságán, de hogy annak megerősítését vagy cáfolatát megkapjuk-e bárkitől is, addig a Dire Straits kiadatlan felvételeinek rejtélye továbbra is feltáratlan marad.

A Dire Straits ereje és varázsa

A Dire Straits, élén a zseniális Mark Knopflerrel, az évek során következetesen olyan zenét közvetített, amely generációkon átívelően ott rezonál a hallgatóikban.

A kiadatlan felvételek napvilágra kerülésének lehetősége szélesebb bepillantást engedne a zenekar alkotómunkájának kreatív mélységeibe, és még jobban megismernénk azt a képességet, amellyel ennyi év után is elvarázsolják a rajongóikat. 

Zenéjük mélyreható hatása és időtlen vonzereje miatt ezeknek a rejtett gyöngyszemeknek a lehetséges megjelenése világszerte nagy jelentőséggel bírna a rajongók számára.

Így most a várakozás és a bizonytalanság között találjuk magunkat. Bár nem tudjuk megerősíteni a fenti állítások hitelességét, az eddig rejtve maradt Dire Straits-dalok ötlete tagadhatatlan vonzerőt rejt magában, amely a  zenekar maradandó örökségének és rajongóik szenvedélyének ékes bizonyítéka. 

 

 

https://direstraitsblog.com/blog/unveiling-mystery-22-unreleased-dire-straits-tracks-recordings-fact-fiction/








Ki nem találnád... – melyik a legjobb Dire Straits lemez Mark Knopfler szerint

Joe Taysom írása nemrégen, 2024. október 13-án jelent meg a faroutmagazine.co.uk oldalán, bár a megjelenés időzítése kicsit késett, egy hóna...