John Suhr és Rudy
Pensa után most következzék egy másik jól ismert hangszerkészítő, John Monteleone bemutatásáról szóló rövid cikk, amely a direstraitsblog.com oldalán jelent meg.
John Monteleone 1947-ben
született Amerikában, a new yorki Manhattanben. A kézműves család felmenői az
olaszországi Palermóból vándoroltak az Újvilágba. Apai nagyapja cukrász volt,
aki pékséget működtetett Brooklynban. A család később Long Islandre költözött,
ahol John gyermekkora nagy részét töltötte. Édesapja tehetséges szobrászművész volt,
aki szívesen foglalkozott egyéb anyagok, mint például a fa megmunkálásával is, és mivel látta, hogy gyermeke fogékony
az asztalosmunkák iránt, szinte nem is kellett tanítania.
Eleinte csak hobbiként kezdett el hangszer-készítéssel, javítással, felújítással foglalkozni, de később, 1973-ban, miután diplomát szerzett a Tarkio College zenetanári szakán, úgy döntött, hogy végleg a gitárépítést választja. Azóta John Monteleone a világ egyik legkiválóbb archtop (azaz ívelt, vagy domború fedlapos testű) gitár- és mandolinkészítőjévé vált, bekerülve a csúcskategóriás, innovatív hangszerkészítők élvonalába.
Monteleone Spring |
Egyedi kialakítású hangszerei visszatükrözik
a művészi kifejezés lényegét, főleg ami a formát és a funkciót illeti. Több
mint 40 éves pályafutása során számos új és elegáns formaterv került ki a kezei
alól, de ugyanakkor a minél tökéletesebb hangzás megteremtését is küldetésének
érezte.
A hangzás és az egyre könnyebb játszhatóság kifinomult, harmonikus egyensúlya iránti elkötelezettség mindig is tervezői munkájának a középpontját alkotta, ugyanakkor a néha nem szokványos formák és színek használata alkotói tevékenységének játékos és kreatív jellegét erősítette.
Habár Monteleone főként standard csúcskategóriás hangszereket kínál, jól ismert az utánozhatatlan, néha extravagáns, különleges, egyedi megrendelésekre készült darabjairól is. Munkásságát nagyra becsülik a zenei világban, nemcsak a gitárosok, hanem más hangszerek képviselői is. Nagyon sok művésszel, zenésszel hozta össze a sorsa, felsorolni is nehéz lenne, de tény, hogy szívesen dolgozik világhírességekkel csakúgy, mint névtelen művészekkel.
Mark Knopflerrel a 2000-es évek végén találkozott, aki a 2009-ben megjelent Get Lucky „Monteleone” című dalával tisztelgett művészete előtt. A dal előtörténetéhez vissza kell lépnünk egy kicsit az időben. 2002-ben ugyanis Monteleone belefogott egy nagyobb volumenű projektbe, amelynek célja egy olyan gitár-szett megalkotása volt, aminek négy darabja egyedi hangszerként és kvartettként is funkcionál. Az alkotásnak a Négy évszak elnevezést adta, mindegyik gitár az egyes évszakra jellemző színeket viseli, és mindegyiknek más-más a hangzása.
John Monteleone és a Four Seasons |
A sorozat készítése során egzotikus fafajtákat, ezüstöt, gyémántokat, türkizt, teknőspáncélt, vörös korált és rubinokat használt. A Tél (Winter) nevű gitárjának csaknem fehér teteje alpesi nyírfából készült, a vörös és sárga árnyalataira pácolt Ősz (Autumn) hangnyílásai levél alakúak, a Nyár (Summer) baloldali, felső válla lángnyelvszerűen spirálozik. A fagyos kék és fehér átmeneteiben pompázó Tavasz (Spring) hangnyílásai és ezüstbe ágyazott gyémánt intarziái esőcseppeket idéznek. Közös jellemzőjük az, hogy mindegyik hangszer belső, oldalirányú, csak a játékos által látható hangnyílásokkal rendelkezik.
A sorozat 2006-ra készült el, amikor Monteleone megbízta a tehetséges amerikai jazzgitáros-szerzőt, Anthony Wilsont, hogy komponáljon darabokat a hangszerek bemutatkozó koncertjéhez, amelynek zenei anyaga „Seasons” címmel jelent meg a zenész magánkiadásában, valamint a 2011. április 10-i koncertet dvd formátumban is kiadták. A gitárok bekerültek a Metropolitan Museum of Art „Guitar Heroes” című kiállításának anyagába is.
Monteleone Isabella 2008 |
Mark Knopfler természetesen saját Monteleone-gyűjteménnyel rendelkezik, ezek közül az egyik legismertebb a 2008-as, Monteleone Isabella, amely Knopfler megrendelésére, ötletei alapján készült, és persze a Get Lucky lemezen is ezt a gitárt hallhatjuk. Amikor a gitáros meglátogatta Monteleonét long island-i otthonában, akkor személyesen választotta ki a „hozzávalókat” a hangszerhez: oregoni, más néven nagylevelű juhart, Adirondack vörös lucfenyőt, és macassar-ébent. A gitár Knopfler idősebbik lányáról, Isabelláról kapta a nevét.
forrás:
https://direstraitsblog.com/guitar-stories/story-monteleone-guitars-mark-knopfler/
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése