2021. szeptember 20., hétfő
Nézzed má' a gizdákat - felpörgették a slágerlistákat!
2021. szeptember 18., szombat
Ha az is fénylik, ami nem arany
A következő hét hétfőjén, azaz 2021.09.20-án tölti be a Dire Straits negyedik stúdióalbuma a 39. életévét. Bár nem kerek az évforduló – de lévén, hogy jelen sorok írójának a legkedvesebb lemeze is egyben, az alábbi recenziót adja közre, amely 1982. november 11-én jelent meg a Rolling Stone hasábjain – a cikk szerzője David Fricke.
A „Love Over Gold” nemcsak a Dire Straits negyedik albumának a címe, hanem szándéknyilatkozat is egyben. Az énekes-dalszerző-gitáros Mark Knopfler fittyet hányva a kommerciális lemezkészítés nyújtotta előnyökre úgy döntött, hogy múzsáját követve egy alaposan kibővített, epikus költeményeket idéző, érzelem-gazdag és hangulatos versezetekből álló gyűjteményt állít össze, amely a hallgatók teljes odafigyelését igényli.
Ez a némiképp éles váltásnak nevezhető lépés minden bizonnyal óriási ugrásnak számít a zenekar korai lemezeinek („Dire Straits”, „Communiqué”) szerves R&B impresszionizmusától, a „Making Movies” magával ragadó, rövidke történeteitől. A „Love Over Gold” a ’80-as évek egyik legkeresettebb lemeze, mely igényes, némelykor picit nehézkes, de legalább annyira izgalmasan sikeres, mint amennyire egyedülálló a hallgatók lenyűgözésében.
Az egész albumot két, drasztikusan eltérő hangulat uralja; az egyik metszően éles és robbanékony (akárcsak a lemezborító villámfénye), míg a másik puha és csábító. Ez a kettősség különösen a „Private Investigations”-ben érződik erőteljesen. A viszonylag hosszú, szokatlan balladában Knopfler egy magánnyomozót jelenít meg, akit megkeményítenek az emberek szennyes ügyei. Diszkrét szintetizátor hangok, gurgulázó marimba, lágyan pengetett akusztikus gitárszólamok ölelik körül a viszkis poharába mormogó, ballonkabátos főhőst: „Mindenféle alakkal paktálok, ez a munka ilyen, árulás és hűtlenség, mindig akad rá mentség” – szavalja nikotintól reszelős hangján.
S ekkor John Illsley csendes figyelmeztetést ad lopakodó basszushangjával, mielőtt a dal elérné drámai csúcspontját az akár pisztolylövéseket (is) idéző torzított gitár-kitöréseivel és komor hangvételű zongorafutamaival.
Az érző és szívtelen, a szerelem és fájdalom között megbúvó pusztító skizofrénia mindig is áthatotta Knopfler szerzeményeit és feldolgozásait. A „Love Over Gold” azonban – ha úgy tetszik – minden eddiginél élesebben érzékelteti a romantikus színezetű reménytelenséget és csalódást, amire a legjobb példa a közel 15 perces nyitódal, a „Telegraph Road”. Ez a szerzemény minden bizonnyal kihívást jelent az átlagos pop-és rock-rajongók számára. A téma a történelem sodrása és az egyén belső feszültsége – ahogyan Amerika épül-szépül, úgy foszlanak szét egy ember álmai – lehetővé teszi Knopfler számára, hogy csodás hangokat csaljon elő a rendelkezésére álló hangszerarzenálból; a szintetizált napfelkelte sípjától kezdve a barokk zongora-motívumig. A dalt a szólógitár-crescendo zárja, amelyhez Pick Withers dob-galoppjai adják a ritmust.
A címadó szerzemény, a „Love Over Gold” egy suttogó ballada, melyben a vibrafon jazzszerű csilingelése lágyan simul a klasszikus zongora futamaihoz, a szintetizátor hegedűszerű pöttyenéseihez, hogy kiemelje az alkalmi, néha lovagias, de mégis érzelemmentes légyottok képeit.
Az
„Industrial
Disease” a maga öt percével a lemez legrövidebb dala, túlságosan is
konvencionális rock-szerzemény – jókora cinizmussal átitatott pattogó ritmusok,
köhögő gitárhangokkal, amikre ráerősít a „Wooly
Bully” lestrapált orgonája.
Mark Knopfler – aki a produceri teendőket is ellátta – néha keménykedni próbál. A lemezt lezáró „It Never Rains” akár a „Like A Rolling Stone” mostohagyermeke is lehetne. Knopfler az összes dalt gitárszólókkal zárja oly módon, mintha fogalma sem lenne arról, hogy a túl sok ötletből végül melyiket is válassza.
De
ebben az időszakban, amikor a rockzene legtöbbjét közönséges árucikként
kezelik, a „Love Over Gold” vakmerően
előbbre helyezi a művészetet a kereskedelmi csatornák műsoridejénél.
forrás:
https://www.rollingstone.com/music/music-album-reviews/love-over-gold-252877/
2021. szeptember 10., péntek
Hívd Elvist – a Dire Straits utolsó lemezén
1991. szeptember 9-én a Dire Straits végre valami olyasmit tett, amire a rajongók és kritikusok közel hat éve vártak: a világszerte slágerlisták csúcsait döntögető, többmilliós példányszámú „Brothers In Arms” után új lemezzel jelentkezett.
Az albumot a londoni AIR Studios-ban rögzítette a frontember, Mark Knopfler és zenésztársai, de mégis sokan úgy vélték, hogy az „On Every Street” azon lemezek közé tartozik, amelyek minden bizonnyal csalódást okoznak majd – már csak az előző lemezük abszolút őrületes sikere, és talán más okok miatt is. Vagyis … vegyük figyelembe a tényeket:
A
„Brothers
In Arms” az Egyesült Államokban 9 hetet töltött szinte valamennyi
slágerlista első helyén, az Egyesült Királyságban pedig 14 hétig volt
listavezető, valamint először a világon ez a lemez tudhatja magáénak a
tízszeres platina-minősítést, szintén hazai földön.
Mark Knopfler minden bizonnyal teljesen tisztában volt a zenekar kassza- és egyéb más sikerével, amikor 1988-ban úgy döntött, ideiglenesen szélnek ereszti a zenekart, és a Rolling Stone-nak adott interjúban ezzel kapcsolatban így nyilatkozott:
A sajtóhírek zöme azt
szajkózza, hogy mi vagyunk a világ legnagyobb zenekara. Akkor viszont ezt azt
jelenti, hogy a hangsúly nem a zenén, hanem a népszerűségen van – és ebbe
belefáradtam. Pihenésre van szükségem.”
És
így is történt. Az együttes tagjai időközben csak egyszer mutatkoztak együtt a
színpadon, az 1990-ben rendezett Knebworth-i
fesztiválon.
Elegendő
azt mondanunk, annak az esélye, hogy az „On
Every Street” jobb dalokat tartalmaz, mint a hat évvel ezelőtt megjelent
elődje, viszonylag elhanyagolható volt. Ugyanakkor ezzel a ténnyel az alkotó muzsikusok
és a rajongók is tisztában voltak, viszont mindez nem jelentette azt, hogy az
embereket nem érdekli Knopfler és csapatának mondanivalója.
Amikor a Rolling Stone kritikusa meghallgatta a lemezt, úgy vélekedett, hogy az „On Every Street olyan album, amely egyfajta átmenetet képez valahol a Dire Straits radikális újjáalakulása és a gigasikereket rengető, multiplatina Brothers In Arms folytonossága között.”
Ez
persze indirekt állítás, viszont nem pontatlan értékelés – a lemez némely
pillanatai valóban a „Brothers In Arms”
remekműveinek folytatását idézik vissza… és akkor jön a „Calling Elvis”, az egyik
kislemezes szerzemény, amely szinte megcáfolja a fentieket.
És ezen a ponton érdemes megemlítenünk, hogy a „Calling Elvis” videóját gátlástalanul arra tervezték, hogy megszédítse a mélyen tisztelt brit nézőközönséget, válaszolva arra az érdekes amerikai kérdésre is, hogy mi lenne, ha a Dire Straits-tagok a Thunderbirds-sorozat karaktereibe bújnának?
Mégis, a „Calling Elvis” a lemez legsikeresebb dala lett, hiszen a slágerlistákon a 21. helyet foglalta el, valamint még három szerzemény került fel – a „Heavy Fuel” (55. hely), az „On Every Street” (42. hely), és a „The Bug” (67. hely) a legjobbak közé.
Miközben egyik kislemeznek sem sikerült a Billboard Hot 100-ra felkerülnie, a US Mainstream Rock TOP 10 listáján a „The Bug” a 8., a „Calling Elvis” a 3., a „Heavy Fuel” pedig az 1. helyen landolt – valamint utóbbi kettő még bekerült az Alternative TOP 30 listájára is. Most, ha ez nem arról szól, hogy a Dire Straits hangzása némileg megváltozott a „Brothers In Arms” időszaka óta, akkor nem tudjuk, hogy mi másról…
A fentieket összegezve – lehetséges, hogy az „On Every Street” kicsit megkésve érkezett, de végül mégis a folyamatos sikereket elérő albumok között szerepelt az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Svájcban, Németországban, Norvégiában, Portugáliában és még számos, más ország slágerlistáinak az élére jutott, talán egyedül az amerikai Billboard 200 makacskodott – ott „csak” a 12. helyet szerezte meg. Vagyis, csak tartsuk a dolgokat a megfelelő történelmi perspektívában és sose feledjük, hogy ez a teljesítmény a grunge felerősödése időszakában történt, amely azóta is lenyűgöző teljesítménynek számít.
Kár, hogy az „On Every Street” lett végül a Dire Straits hattyúdala, bár bizakodásra adott okot, hogy a lemez megjelenését követően lenyomtak egy nagyon sikeres, mindenhol teltházas turnét – mégis, néhány évvel később a zenekar végleg búcsút intett a közönségnek, de azt nem mondhatjuk, hogy a búcsújuk dicstelen volt.
forrás:
http://weareclassicrockers.com/article/calling-elvis-dire-straits-final-album?fbclid=IwAR0bDGsMrr4VVv4fewr8oWKYMWmaGI4vvHNIzixH5ukpcwPAe8zw1A_aq70
2021. szeptember 3., péntek
Rock a kulisszák mögöt
"A turné mindig kanbuli"
Az alábbi koncertbeszámoló a Világ Ifjúsága 1983. októberi számában jelent meg, amelyet változtatás nélkül adok közre, a szerző V. G.
A
rajongók számára a rock világa azonos a jóléttel a csillogással, a
sztármítoszokkal, az „édes”, gondtalan élettel. Ha egy zenekar turnéra indul,
irigységgel vegyes csodálat övezi a zenészeket, hiszen övék a világ.
Élményeik, fényes estéik, pazar élet – mindaz, ami egy átlagember számára
elérhetetlen álom. De valóban így élnek a rock-zenészek? A rock kulisszatitkait
bemutató sorozatunkban erre keressük a választ.
Valaki
azonban tréfából vagy véletlenül a nyilakat egy zárt ajtó elé festette. A
zenészék hiába rázták az ajtót, s beletelt egy időbe, míg rájöttek, itt nincs
bejárat. Dühöngve vonultak a színpadra, és ilyen lelkiállapotban végigjátszani
90 percet, nem éppen leányálom. Az embernek a fogát vicsorgatva is tudni kell
mosolyogni.
Kassel.
Már a hotelban megkezdődik a rajongók rohama. A zenészek közömbös arccal, testőrök
között verekszik át magukat a tömegen. Néhány autogram, üdvözlések. Marknak
egy 13 éves srácot mutatnak be. Állítólag kiválóan utánozza Mark játék-technikáját
Kíváncsi arcok. Délután Mark a srácot felviszi a színpadra, megmutatja a
felszerelését, a dobszerkót. Végül odaadja a gitárját, „ráköti” egy erősítőre. A
srác tényleg tehetséges. Később a koncerten ott áll a keverőpult mögött, és
egy széken állva, megnyúlt fülekkel kagylózza a Mestert.
A színpad mögött rendezték be az öltözőt és a konyhát, mely itt étkezőhelyiség is egyben. A csapat – sofőrök, roadok, technikusok, rakodók, zenészek, menedzserek – együtt étkeznek. A törvény: egy mindenkiért, mindenki egyért. A koncert egy rossz beállításon is megbukhat. A jó személyzet tehát aranyat ér, meg kell becsülni.
A színpadon csak néhányan állnak, de a jó koncerthez mind az 50 ember munkájára szükség van. Épp ezért csak válogatott csapat indulhat útnak. Itt mindenki kipróbált ember, sztár a maga helyén. A konyhalány éppúgy, mint a hangtechnikusok vagy a turnémenedzser. Nincs gyenge láncszem. De senki nem vág fel azzal, amit jól tud.
A
Dire Straits „nyugis” zenekar. A kulisszák mögötti édes életet itt hiába is keresnénk.
Nyoma sincs a hatvanas-hetvenes évek nagy tivornyáinak. A Dire Straits tagjai –
más nagy zenekarokhoz hasonlóan – csak a dolgukat végzik, zenélnek. Az egykori
hippi jelszónak: „élj gyorsan és halj meg fiatalon! – nem hívei. Nincs botrány,
hisztéria, sztárallűrök. Kemény meló van. Ezt ma már másképp nem is lehetne
csinálni. A közönség valamit vár a pénzéért. Délután 4 óra. Soundcheck.
Hangpróba. Minden a helyén, összeszokott a társaság. A zenészek bele-belekapnak
a dalokba, kipróbálnak néhány effektet. Hal
Lindes: „Ez amolyan könnyű
bemelegítés”.
Hangpróba
után néhányan focizni mennek. Az üres teremben megszólal a Rolling Stones. A
keverőpultnál ülő technikusok felrakják az általuk összeállított kazettát.
Kevin, a turnémenedzser fellépés előtt még körbejár. Mindent ellenőriz. Az ő
feladata, hogy amit a zenészek még csak kigondoltak, ő máris megcsinálja, előteremtse.
Mindig egy lépéssel a többiek előtt jár. Apró figyelmességei szárnyakat
adhatnak a csapatnak.
Gyorsan elszalad az utolsó óra. A színpadon a műsorvezető már felemelt karral harsogja: „Ladies and Gentlemen! A színpadon a Dire Straits!” És a banda már nyomakodik is a reflektorfénybe. Egetverő ováció. Chase, a fénykeverő pultnál eszelősen nyomkodja a gombokat. A néző első benyomásai nagyon fontosak. Jeffrey, a szomszédos pultnál ugyancsak serény, ő a hangfelelős. Szeme ide-oda villog, mindkét füle, mint a mezei nyúlé. Mark a színpadon finom jelet ad, valami probléma van a gitárral. Jeffrey azonnal korrigál. Technikusok futnak. Más gikszer nincs. Másnap a sajtóban joggal írják: „Hibátlanul előadott program, olyan koncert, ami videónak is beillett volna.”
A koncert után rövid pihegés az öltözőben. Utána vacsora. A helyi koncertszervező Kassel egyik éjszakai szórakozóhelyére viszi a társaságot. Nagy zabálás, ivászat, csajozás, tánc, röhögések. Lazítás. Másnap 11-kor ébresztő. Úszás. Reggeli. A csapat 12-kor száll be a buszba. Útirány: Köln.
Alan Clark, az egyik billentyűs
kutyául érzi magát. Fáj a feje, náthás. Influenza – mondják ki a végső diagnózist.
Becsomagolják takarókba. Nyugtatót, gyógyszereket kap. Talán estére rendbe
jön. Hal Lindes, a gitáros haveri
alapon, egész úton szórakoztatja. Később mások is beszállnak: „jammelnek”. A
csapat többi tagja bámulja a tájat, kártyáznak, beszélgetnek vagy
szundikálnak.
Köln.
Esik az eső. Alan nem sokat javult az elmúlt néhány órában. Rossz rágondolni,
mi lesz, ha nem léphet színpadra. A szállodában rövid pihenő. Körtelefon, negyed
ötkor a hallban. Irány a Sportcsarnok. A cucc már készen, a roadok még délelőtt
lepakolták. A hangpróba rendben. Minden oké! A koncert kezdetéig a szokásos
nyüzsgés. A koncerten 8000 néző szorong. Másnap a sajtóban hozsannák. A Dire Straits
ázsiója egyre magasabb. A koncert után szó esik a családról, a feleségekről.
„A turnézás a fiúk
dolga
– mondja Paul Cummings, a turnémenedzser.
Mert mit csinál a zenész a koncert előtt
vagy után. Rohanás, kapkodás, kemény munka. Aztán néhány sör vagy a buszban
megnézel néhány pornófilmet. Nőkkel,
családtagokkal ez az élet nem megy. A turné mindig kanbuli.”
Ludwigshafen,
Wien, Linz, München – a turné következő állomásai. A gépezet precízen dolgozik,
de a társaság láthatóan fárad. Kopnak a viccek, megnyúlnak az arcok. Sok a
veszekedés, néha már semmiségeken is összekapnak. Paul a helyi szervezők
egyikét kidobja a teremből. Pitiáner ügy, de sejteti az idegek játékát.
Frankfurt. Búcsú az NSZK-beli szervezőktől. Jó a buli, felszabadult a stáb. A közönség is azonnal rááll a hullámhosszra. Oldott hangulatban zajlik a koncert. A végén nagy ünneplés a színpadon, aztán a kulisszák mögött is. Turnétemetés. Utolsó nagy piálás, búcsúzás. A frankfurti repülőtéren az utak elválnak. Mindenki siet a családjához, szeretteihez. Van, akit új munka vár. Mindenki örül. A sajtóvisszhangok nagyon kedvezőek. A Love Over Gold az év lemezei közé tartozik. A Dire Straits továbbra is a csúcson. Jövőre tehát újra találkozunk.
(forrás: adt.arcanum.com)